برای تجربه بهتر لطفا مرورگر خود را به گوگل کروم، فایرفاکس، اپرا و یا اینترنت اکسپلورر تغییر دهید
سئو و بهینه سازی تصاویر چیست و چگونه باید انجام شود؟

سئو و بهینه سازی تصاویر چیست و چگونه باید انجام شود؟

عکس‌ها همیشه در معرض توجه مخاطبان سایت بوده اند. همگی با تاثیر عکس در جلب توجه کاربران آشنا هستیم. چیزی که واضح است این است که قطعا تاثیر عکس در جذب کاربران به سایت خیلی بیشتر از متن است. به همین دلیل بهتر است در صفحات مختلف سایت خود از عکس‌های مرتبط و زیبا استفاده کنیم.

سئو و بهینه سازی تصاویر یکی از فاکتورهای On Page SEO یا همان سئو داخلی می باشد.

سئوی تصاویر یکسری فاکتورهای مشخص و واقعی هستند که باید شما آن‌ها را اعمال و از بهینه‌سازی تصاویرتان اطمینان حاصل کنید.

 داشتن تصاویر مرتبط با متن یک گزینه‌ عالی برای کسب رتبه‌ی بهتر و خواندنی شدن بیشتر مطلب توسط کاربران می‌گردد چون علاوه بر اینکه بر عنوان و موضوع مقاله تاکید می‌کند در تگ‌های گراف باز فیسبوک و تویتر دیده می‌شود و یک سنسوری برای خواندن موضوع توسط کاربر می باشد بنابراین نیاز است وقت بگذارید و تصاویر مناسب برای موضوعات وبسایت خود پیدا کنید.

بهینه سازی تصاویر یکی از مهمترین مسائل در سئو On-page  وبهینه سازی سایت می باشد . باید توجه داشته باشید که تصاویر وقتی برای انتقال منظور خاصی استفاده می شوند ، به درک بهتر مطلب شما کمک زیادی می کنند و اگر تصویر درستی انتخاب شده باشد می تواند جایگزین  1000 کلمه شود.

سئو تصاویر مربوط به تصاویری است که شما در وبسایت خود استفاده می کنید. همانطور که موتور جستجوی گوگل دوست دارد شما محتوای بدیع ایجاد کنید، علاقه ی زیادی به ایجاد تصاویر یونیک دارد. هر چقدر شما تصاویر یونیک تری ایجاد کنید خود به خود در جستجو ها بالاتر نشان داده خواهید شد.

اشتباه نکنید! بهینه سازی تصاویر تنها باعث نمی شود که در مکان های بالای جستجو ظاهر خواهید شد، بلکه شما با بهینه سازی تصاویر یک تجربه خوب از سایت خود برای کاربران ایجاد میکنید.

در بهینه سازی تصاویر هر دو جنبه یعنی بهینه سازی برای موتورهای جستجو و هم بهینه سازی برای شبکه های اجتماعی از اهمیت فراوانی برخوردار است.

همان طور که می دانید موتورهای جستجو قادر به خواندن متن داخل تصاویر نیستند و باید با اعمال تنظیمات متن جایگزین و نامگذاری عکس و توضیحات کپشن ، تصاویر را ابتدا به موتورهای جستجو و سپس به کاربران معرفی کرد.


سئو تصاویر
سئو تصاویر

شاخص‌های سئو تصاویر:

  • ۱ . اسم فایل تصاویر
  • ۲ .  تگ عنوان و تگ جایگزین
  • ۳ .   شرح تصویر که زیر آن دیده می‌شود
  • ۴ .  زمان بارگذاری تصاویر
  • ۵ .  نقشه سایت برای تصاویر

قوانین سئو تصاویر

سعی کنید تصاویر را به نحوی خودتان با فتوشاپ و استفاده از چند تصویر و نوشته بسازید.


ببینید در جایی که می خواهید تصویر را قرار دهید چه سایزی مورد نیاز است و از آن سایز استفاده کنید.


نمونه پروژه سئو تصاویر
نمونه پروژه سئو تصاویر

حتما تصاویری که می خواهید در وبسایت قرار دهید را با نرم افزار فتوشاپ save for web گرفته و با quality low با پسوند jpg ذخیره کنید و سپس از آن استفاده نمایید. زیرا کمترین سایز را به خود می گیرد. optimaze image


از کپی کردن تصاویر دیگر سایتها و قراردادن آنها به همان اندازه در وبسایت خود با همان نام قبلی شدیدا خودداری کنید.


حتما از تصاویر مرتبط با موضوع صفحه یا خبر استفاده نمایید. مثلا اگر راجع به کانادا صحبت می کنید سعی کنید از تصاویری که پرچم این کشور را دارند بهره ببرید.


نمونه پروژه سئو تصاویر
نمونه پروژه سئو تصاویر

سعی کنید تصویر گویای خبر یا موضوع برگه باشد. گرافیک همیشه بیانگر یک پیام و مفهوم بوده است. عکس هم نوعی از گرافیک است. شما باید بتوانید با تصاویری که در مطلب خود می گذارید بیننده را به سمت و سوی موضوع مطلب سوق دهید.


سعی کنید نام فایل تصویر مرتبط به نام برگه یا مطلب مورد نظر شما باشد. مثلا اگر در خصوص غذا صحبت می کنید نام فایل تصاویر شما می تواندfood.jpg  باشد.


برای تصاویری که ایجاد می کنید یک کپی رایت با نام وبسایت خود در نظر بگیرید. در برخی سایتها دیده اید که در تصاویر خود لوگو یا آدرس وبسایت را قرار می دهند. شما هم می توانید اینکار را بکنید. به انجام چنین کاری watermark می گویند.

لطفا نظر خود را بنویسید

بالا