برای تجربه بهتر لطفا مرورگر خود را به گوگل کروم، فایرفاکس، اپرا و یا اینترنت اکسپلورر تغییر دهید
کلمه کلیدی Cannibalization چیست ؟

کلمه کلیدی Cannibalization چیست ؟


یک تصور غلط رایج وجود دارد که فکر میکنیم هر چقدر صفحات مختلف با یک کلمه ی کلیدی هدف ایجاد کنیم برای رتبه بندی آن کلمه بهتر است. اما آیا واقعا این دیدگاه درست است؟

قطعا نه، این درست نیست.

کلمه کلیدی Cannibalization چیست؟

کلمه کلیدی Cannibalization به این معنی است که یک پست یا مقاله در وبسایتتان میتواند برای جستجوهای مشابه در گوگل رتبه بگیرد. در واقع کلمه کلیدی Cannibalization زمانی رخ می دهد که وبسایت در بیش تر از یک صفحه بر روی همان کلمه کلیدی متمرکز شده باشد.


اگر شما مقالاتتان را برای اصطلاحات مشابه بهینه کنید، دچار کلمه کلیدی Cannibalization میشوید و شانس تان را برای نمایش در نتایج جستجوی گوگل از دست میدهید. گوگل برای هر موضوعی در نتایج جستجو تنها ۱ یا ۲ نتیجه از همان نام دامنه را نمایش میدهد، البته اگر دامین آتوریتی بالا باشد این میزان به ۳ نتیجه میرسد.


اگر از کلمه کلیدی Cannibalization برای بهینه سازی صفحاتتان استفاده کنید در واقع در حال رقابت با خودتان برای گرفتن رتبه در گوگل هستید. بگذارید بگوییم شما دو پست در مورد یک موضوع دارید در این صورت گوگل قادر به تشخیص اینکه کدام پست در آن پرس و جستجوی خاص در نتایج بالاتری قرار بگیرد ندارد؛ در نتیجه هر دو آنها در رتبه پایینتر قرار میگیرند.

در قسمت آنالیز افزونه yoast seo زمانی که یک مقاله با کلمه کلیدی که قبلا به کار رفته بهینه شود بالت قرمز رنگی ظاهر میشود که نشان دهنده این است که این کلمه ی کلیدی قبلا استفاده شده است.

به دلایل مختلفی ناکارآمدی کلمات کلیدی یا کلمات کلیدی cannibalization وضعیت مطلوبی نیستند. در این پست این دلایل را بررسی خواهیم کرد و سپس به شما نشان خواهم داد که چگونه با مشکل مواجه شوید.


چرا کلمه کلیدی Cannibalization برای سئو SEO خوب نیست ؟


داشتن صفحات مختلف با همان کلمه کلیدی هدف در یک وبسایت باعث نمی شود که موتورهای جستجو فکر کنند که وبسایت شما با کلمه کلیدی هدف بسیار مرتبط است. هنگامی که چندین صفحه وبسایت بسیار شبیه به هم باشند، در واقع می تواند سیگنال های منفی ارسال کند.

پیامدهای ناشی از بهینه سازی چندین صفحه با همان کلمه کلیدی

محتوای با کیفیت ضعیف: تصور کنید کتابی دارید که به خوبی سازماندهی نشده و چندین صفحه تکراری درون آن وجود داشته باشد، قطعا این کتاب، کتاب مهیجی نخواهد بود. مطمئنا شما می خواهید محتوا مفید و جذاب را به کاربران وب سایت خود نمایش دهید، و با این کار، لینک ها و ارجاعاتی به مطلب خود داشته باشید و مهمتر از آن گوگل به شما به عنوان یک سایت با محتوای مفید و سازمان یافته نگاه کند. با داشتن کلمات کلیدی cannibalization از این اهداف دور میشوید.

لینک های خارجی ضعیف یا خنثی: بیایید فک کنیم که شما چندین صفحه مختلف با کلمه کلیدی هدف Guitar روی وبساییتان دارید، همینطور شما در این صفحات به چندین وبسایت خارجی در مورد Guitar  لینک دادید. اگر همه ی این سایت ها به یک صفحه در موضوع کلی Guitar پیوند داده میشدند و کیفیت این لینک ها در یک جا جمع شده بود برای سایت شما بهتر بود تا اینکه این ارزش بین چندین صفحه تقسیم شود.

لینک های داخلی و انکر تکست های ضعیف یا خنثی: زمانی که چندین صفحه با یک موضوع و یا یک کلمه کلیدی را مورد هدف قرار می دهید، کیفیت و قدرت لینک های داخلی و انکر تکست ها را برای صفحات مورد استفاده نخواهید داشت.

نرخ تبدیل پایین تر: احتمال دارد که چندین صفحه با یک موضوع نسبت به یک یا چندین صفحه دیگر نرخ تبدیل بهتری داشته باشند. شما می توانید این تئوری را با استفاده از ابزارهای آنالیز مثل گوگل آنالیتیکس و Goal هایی که در آن ست می کنید بررسی نمایید.


مهم: بهینه سازی چندین صفحه با یک کلمه کلیدی می تواند به SEO سایت شما آسیب بزند.


چگونه کلمات کلیدی Cannibalization را رفع کنیم

خوشبختانه، هنگامی که این مسئله را شناسایی کردید، اصلاح کلمه کلیدی کینیبالیزاسیون آسان است. اما ممکن است کمی کار ببرد، همه چیز به سازماندهی شما بستگی دارد .

Title tag یا تگ های عنوان تکراری را شناسایی کنید

ابتدا محتوا را در سایت خود ارزیابی کنید تا مشخص شود کلمات کلیدی Cannibalization در کجاها رخ داده است، سپس موضوعات مورد نظر سایت خود را تعیین کنید، به طوری که هر صفحه یک موضوع منحصر به فرد را مورد هدف قرار دهد. (مانند کلمات کلیدی)

ابتدا با ساده ترین روش کشف یک مشکل شروع می کنیم: شناسایی تگ های عنوان تکراری در سایت

میتوانید از یک خزنده وب ستفاده کنید که در این کار به شما کمک می کند. (البته این خزنده اطلاعات بیشتری در اختیار شما میگذارد که نمایش صفحات با تگهای عنوان تکراری یکی از آنهاست)


مهم: گام اول برای رفع کلمه کلیدی Cannibalization : خزیدن و مرتب سازی تگ های عنوان یا Title tag


شما می توانید با کوئری ‘site:domain.com “keyword صفحاتی که با کلمه کلیدی مورد نظر، مورد هدف قرار گرفته اند را مشاهده نمایید.

شناسایی صفحات با یک موضوع مشخص

بعد از شناسایی صفحات مشکوک می توانید محتوای خود را به روز رسانی نمایید.


سازماندهی مجدد ساختار سایت

با وجود اینکه شناسایی تگ های عنوان تکراری و رفع آنها کار ساده ای است ولی بسیار به شما در رفع کلمات کلیدی cannibalization  (ناکارآمدی کلمات کلیدی) کمک می کند، اما اگر بیش از یک صفحه در بدنه اصلی وبساییتان بر روی یک کلمه کلیدی متمرکز شده باشد ممکن است که به یک بازسازی قدرتمندتری برای محتوای سایتتان نیاز داشته باشید.

یکی از راه هایی که ما می توانیم برای پیکربندی مجدد اطلاعات وبسایتمان استفاده کنیم این است که یک معماری سازماندهی شده برای اطلاعات تصویر کنیم. به دست آوردن صفحات و کلمات کلیدی هدف که در حال حاضر دارید و دوباره گروه بندی کردنشان در صورت نیاز. در این مدل گروه بندی ممکن است با فضای خالی مواجه شوید که برای رسیدن به هدف خود نیاز به نوشتن مطالب جدید دارید.دیگر مقالاتخدمات لینک بیلدینگ

ساخت لینک برای سئو

مقدمه بر لینک بیلدینگ در این پست  قصد داریم شما را با مفهوم لینک بیلدینگ آشنا کنیم و تاثیر لینک بیلدینگ روی سئو سایت را…
بیشتر بخوانید
لطفا نظر خود را بنویسید

بالا